ZAREZERWUJ

Późnym przedpołudniem 2008 roku łyżka koparki oczyszczającej i pogłębiającej stawprzy pałacu w Chichach zazgrzytała o kamień,Był duży i nietypowego kształtu i zaciekawił wszystkich pracujących nad stawem.Koparka przeniosła dużą bryłę na brzeg. Odgarnięty niecierpliwą ręką szlam odsłonił alabastrową biel kamienia. Dłuższa kąpiel odkryła całe znalezisko. To było okazałe popiersie kobiety. Kim była, co robiła w pałacu w Chichach i skąd przybyła? Wielomiesięczne poszukiwania odpowiedzi pozłwoliły ponad wszelką wątpliwość stwierdzić, że jest to biust Wilhelminy Katarzyny Biron.

HISTORIA

Historia Pałacu Chichy

Chociaż podaje się, że Pałac w Chichach wzniesiono w 1718 roku, to pierwsze wzmianki pojawiają się już kilka wieków wcześniej. Źródła historyczne wskazują, iż w miejscu tym znajdowała się wcześniejszej budowla obronna oblewana wodami Młynówki/Iławki. Była to siedziba rycerska otoczona fosą, której pozostałością jest staw Pałacowy. Tenże potok od 1413 roku stanowił podczas rozbicia dzielnicowego granicę państwową pomiędzy Księstwem Żagańskim a Księstwem Głogowskim, powiązaną ze słynnymi Wałami Śląskimi. Detale architektoniczne zabytku, częściowo schowane pod tynkiem, zdradzają ślady dawnych robót budowlanych. Od późnego średniowiecza dokumenty wymieniają szlachetnie urodzonych osiadłych w Chichach. Ziemie pozostawały pod panowaniem książąt z dynastii Piastów do 1472 roku.

CZYTAJ DALEJ

Wilhelmina Katarzyna Biron

22 lutego 2023
Losy Doroty Talleyrand, Niemki z pochodzenia i Polki z wyboru, protestantki z urodzenia i katoliczki z przekonania, mężatki z przeznaczenia i filantropki z działania, dobrze oddają burzliwe losy ziem zachodniej

Chichy 37E, 67-320 Małomice

Zapisz się do newslettera

Twój e-mail:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w kreatorze WebWave