ZAREZERWUJ

Ostatnie wpisy:

Małomice (niem. Mallmitz) – to miasto w województwie lubuskim w powiecie żagańskim. Położone nad rzeką Bóbr, na skraju Borów Dolnośląskich, w południowej części województwa. Jest siedzibą gminy dla miasta Małomice
Na wschód od Chich, po wyjechaniu ze Szprotawy na ulicę Henrykowską ciągnącą się nad rzeką Szprotawą w kierunku wsi Henryków, już po 10 km możemy podziwiać pałac wraz z zabudowaniami
Janowiec (do 1945 roku Johnsdorf), wieś w gminie Małomice. Dopiero wizyta w tej małej miejscowości i podróż po okolicy pozwala zrozumieć specyficzną sytuację, ale i rolę tej wsi. Teoretycznie Janowiec,
10 marca 2023

Romantyczny spacer w Henrykowie

Na wschód od Chich, po wyjechaniu ze Szprotawy na ulicę Henrykowską ciągnącą się nad rzeką Szprotawą w kierunku wsi Henryków, już po 10 km możemy podziwiać pałac wraz z zabudowaniami gospodarczymi i parkiem.

 

Pałac z jednej i z drugiej strony

 

Budowla została wzniesiona w 1783 roku dla Caspara Adolfa von Knöbelsdorff, ówczesnego właściciela Henrykowa. Niecałe 50 lat później pałac przechodzi w ręce rodziny Neumann. W 1826 roku przebudowano jego wnętrza dla Friedriecha von Neumanna. Kolejny właściciel rodziny Neumann pobudował budynki gospodarcze folwarku. Do 1945 roku majątek jest własnością rodziny Neumann. Po wojnie zostaje znacjonalizowany i przechodzi w użytkowanie przez PGR aż do lat 90. Po likwidacji PGR staje się własnością Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Następnie przechodzi w prywatne ręce. Budynek pałacu i oficyny został w 2009 roku odremontowany i urządzono w nim hotel dla 68 osób i 4 sale konferencyjne. Obiekt nie ma szczęścia, bo można znaleźć ofertę jego sprzedaży na wielu stronach. Do wzięcia pałac o kubaturze 11 000 m3 i powierzchni użytkowej 1360 m2.Tak pałac wyglądał przed wojną:

 

Wieś Henryków jest starą osadą z XIII wieku, którą ze względu na bliskość rzeki Szprotawa nazywano villa Sprotavia. Jako dobra rycerskie rodziny von Nositz występuje w dokumentach z połowy XVI wieku. W XVII wieku osiedlili się von Schobergowie a w 1701 roku właścicielem został Johann von Knöbelsdorff. Ród von Knöbelsdorff był właścicielem majątku prawie 250 lat.

 

 

 

 

 

Pałac położony jest w parku krajobrazowym o powierzchni blisko 6 hektarów.Cały zespół składa się z pałacu, budynku oficyny i czterech budynków gospodarczych.Ozdobą parku są pomnikowe drzewa, w tym Dąb Henryk o obwodzie w pierśnicy 735 cm a jego wiek szacowany jest na 600 lat. Uwagę zwraca również urokliwy staw z romantycznymi zakątkami.

 

Właściciele wprowadzili też element grozy. To postać dzikiego wilka, który waruje pod drzewem. Na szczęście okazuje się tylko …rzeźbą ogrodową.

Tuż obok pałacu znajduje się odrestaurowana zabytkowa kuźnia.

 

 

Zapraszamy na romantyczny spacer.

 

Źródła:

 

https://szprotawa.pl/PL/3097/Palac_Henrykow/

https://dolny-slask.org.pl/515925,Henrykow,Palac_w_Henrykowie.html


 

Chichy 37E, 67-320 Małomice

Zapisz się do newslettera

Twój e-mail:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w kreatorze WebWave